تبلیغات
یار اوّل - بررسی حدیث غدیر در کتب اهل سنت
یار اوّل
جمعه 20 شهریور 1394 :: نویسنده : وصال محمدی


حدیث غدیر در كدام یك از كتب صحاح سته اهل سنت آمده است؟

پاسخ:

نسائی از علمای اهل سنت و صاحب سنن نسایی كه یكی از كتب صحاح سته اهل سنت می باشد در كتاب السنن الكبری آورده است:
پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ از آخربن حج (حجة الوداع) بر می گشت و به غدیر خم رسید، دستور داد همه بایستند، سپس فرمود:(( به زودی دعوت خدا را اجابت خواهم كرد، همانا من دو چیز گرانبها نزد شما می گذارم، یكی بزرگتر از دیگری است:
۱. كتاب خدا. ۲. و عترتم و اهل بیتم.
آنگاه فرمود: سپس نگاه كنید كه چگونه با این دو رفتار می نمائید. به درستی كه این دو از هم جدا نمی شوند تا در حوض كوثر بر من وارد گردند.
سپس فرمود: خداوند مولای من است و من مولای همه مومنانم، بعد دست علی ـ علیه السلام ـ را گرفت و فرمود: هر كس من مولای اویم، پس این مولای اوست. بار پروردگار را كسی كه او را دوست می دارد، دوستش دار و كسی كه او را دشمن بدارد، دشمنش دار.))(۱)
حدیث غدیر كه در واقع خطبه طولانی رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در غدیر خم بود، به طور مفصل در كتاب های صحاح سته نیامده است، ولی جملاتی كه در ولایت و امامت امیر مومنان ـ علیه السلام ـ می باشد در این كتاب ها نقل شده است و می توان گفت كه صحاح به اصل حدیث اشاره كرده اند ولی كل خطبه را نیاورده اند و این حدیث نزد علمای اهل سنت از احادیث معتبر و غیر قابل انكار می باشد كه به عنوان مقدمه به چند نمونه اشاره می شود:
۱. احمد مغربی از علمای اهل سنت می نویسد: حدیث غدیر صحیح است، ثابت شده است، متواتر است و بیش از صد طریق نقل شده است و خیلی از افراد این حدیث را به طور جدا گانه نوشته اند.(۲)

۲. ابن عاصم دیگر عالم سنی نیز می نویسد: حدیث «من كنت مولاه فعلی مولاه» در نهایت صحت است كه جماعتی از صحابه با طرق مختلف آن را نقل كرده اند و همه اینها با سلسله سند های صحیح است.(۳)
۳. اسكافی عالم دیگر اهل سنت ادعای متواتر بودن حدیث غدیر در میان همه مسلمانان را كرده است.(۴)

حدیث غدیر در صحاح سته:در كتب اهل سنت و به خصوص صحاح سته به جملاتی از خطبه غدیر كه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ ایراد كرده اند، اشاره دارند و این جملات در ذیل فضائل امیرمؤمنان ـ علیه السلام ـ آورده اند كه به چند نمونه اشاره می شود:
۱. یكی از جملاتی كه در غدیر خم از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل شده «من كنت مولاه فعلی مولاه» می باشد و در سنن ابن ماجه كه یكی از صحاح سته است آمده:
((سعد بن و قاص از بی احترامی معاویه بر امیر مؤمنان علی ـ علیه السلام ـ غضبناك شد و در پاسخ معاویه گفت: از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ شنیدم كه فرمود: هر كه من مولای اویم، سپس علی مولای اوست.))(۵)
در سنن ترمزی دیگر كتاب از صحاح سته نیز از زید بن ارقم نقل شده رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله و سلم ـ فرمود: ((هر كه من مولای اویم پس از من علی مولای اوست.))(۶)
براء بن عازب گوید: در حجة الوداع در یكی از راه ها، رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ پیاده شد و مردم را برای نماز جمع كرد و سپس دست علی ـ علیه السلام ـ را گرفت و فرمود:(( آیا من از مومنان نسبت به جانشان اولی نیستم؟ همه گفتند: بلی. فرمود: آیا من بر همه مومنان ولایت ندارم؟ همه گفتند: بلی. فرمود: پس این ولی هر كسی است كه من ولی اویم. خدایا دوستدار او را دوست بدار و دشمن او را دشمن دار.))(۷)
نسائی كه سنن او از صحاح سته اهل سنت می باشد، حدیث غدیر را در سه كتاب دیگرش نیز آورده است كه بیانگر اهمیت این حدیث است كه فقط به اسامی این سه كتاب اشاره می شود.
یك: السنن الكبری، ج ۵، ص ۱۳۱. دو خصائص امیر المؤمنین، ص ۵۰. سه: فضائل الصحابه، ص ۱۴.
۲. حدیث ثقلین: حدیث ثقلین كه یكی از احادیث معتبر نزد شیعه و سنی است، یكی از احادیثی است كه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ آن را در خطبه غدیر آورده اند و این در صحاح سته موجود است:
مسلم در كتاب صحیح خود كه از كتاب های صحاح سته و معتبر ترین آن هاست آورده: زید بن ارقم می گوید در غدیر خم پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ ایستاد و خطبه خوانده فرمود: ای مردم: من هم بشرم و بزودی به سوی خدا می روم و من برای شما دو امانت گرانبها می گذارم، اولش كتاب خداست كه در آن هدایت و نور است، پس كتاب خدا را گرفته و به آن تمسك جوئید و به آن رغبت كنید و سپس فرمود: و اهل بیتم.
بعد از این سه مرتبه فرمود: اذكركم الله فی اهل بیتی.(۸)
ترمذی نیز در كتابش كه از صحاح سته است، می نویسد: پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: همانا دو چیز برای شما می گذارم و مادامی كه به آن دو تمسك جوئید گمراه نخواهید شد: یكی از آن ها بزرگ تر از دیگری است، كتاب خدا ریسمان الهی است كه از آسمان به زمین وصل است و عترت و اهل بیتم، و این دو از هم جدا نمی شوند تا در حوض كوثر بر من وارد شوند، پس ببینید چگونه با آن ها رفتار می كنید.(۹)
نسائی كه سننش از صحاح سته است در كتاب های دیگرش حدیث ثقلین را جزو حدیث غدیر دانسته كه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ آن را بعد از نصب و معرفی امیر مومنان ـ علیه السلام ـ به ولایت، ایراد فرموده است مانند:
یك: فضائل الصحابه، ص ۱۵. دو: السنن الكبری، ج ۵، ص ۴۵. سه: خصائص امیر المؤمنین، ص ۹۳.
علاوه بر این كتاب ها، حدیث «من كنت مولاه فعلی مولاه» در ۶۷ كتاب روائی و تفسیری اهل سنت و حدود ۲۳۰ مرتبه از راویان مختلف نقل شده است كه بیانگر غیر قابل انكار بودن حدیث غدیرمی باشد.
حدیث «انی تارك فیكم الثقلین... یا فیكم امرین...» نیز در بیش از ۴۸ كتاب حدیثی و تفسیری اهل سنت و بیش از ۱۰۲ مرتبه نقل شده است. همه اینها علاوه بر روایاتی است كه در فضایل امیر مومنان ـ علیه السلام ـ در كتاب های اهل سنت نقل شده است به طوری كه سنائی كتابی مستقل درباره خصائص امیر المومنین ـ علیه السلام ـ می نویسد و ظاهراً برای همین است كه در كتاب سنن سنائی كتابی مستقل درباره خصائص امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ می نویسد و ظاهرا برای همین است كه در كتاب سنن سنائی، حدیث غدیر را نیاورده است زیرا صحاح سته همه روایات را جمع نكرده اند، و آوردن روایاتی توسط سنائی، بخاری و... در كتاب های دیگر خود دلیل بر این مدعاست

پاورقی:

۱. نسائی، احمد، السنن الكبری، بیروت، دار الكتب العلمیه، چاپ اول، ۱۴۱۱ق، ج۵، ص۴۵.
۲. مغربی، احمد، فتح الملك العله بصحه حدیث باب مدینه العلم علی، اصفهان، مكتبه امیرالمومنین(ع)، ص۱۲.
۳. ضحاك، ابن ابی عاصم، كتاب السنه، بیروت، المكتبة الاسلامی، چاپ سوم، ۱۴۱۳ق، ص۵۲۲.
۴. اسكافی، محمد، المعیار و الموازنه، بی جا، بی نا، بی تا، ص۷۱ و ۲۱۰.
۵. قزوینی، احمد، سنن ابن ماجه، بیروت، دار الفكر، بی تا، ج۱، ص۴۵.
۶. ترمذی، محمد، سنن الترمذی، بیروت، دارالفكر، ۱۴۰۳ق، ج۵، ص۲۹۷.
۷. سنن ابن ماجه، همان، ج۱، ص۴۳.
۸. نیشابوری، مسلم، صحیح مسلم، بیروت، دار الفكر، بی تا، ج۷، ص۱۲۳.
۹. سنن الترمذی، همان، ج۵، ص۳۲۹.
منبع: نرم افزار پاسخ - مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات
نوع مطلب : مسائل روز، مقاله، پاسخ به شبهات روز، پرسش و پاسخ، 
برچسب ها : حدیث غدیر، امام علی علیه السلام، سعدبن وقاص، صحابه،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

وبلاگ حاضر، وبلاگ تازه تاسیسی می باشد. اکثر مطالب به خصوص مطالب عکس نوشته ایی تولیدی از خود حقیر بوده است.
قصد انتخاب این نوع قالب تبلیغی به جهت سهولت کاربران در انتشار آن و همچنین اثرگذاری بیشتر بوده است.

مدیر وبلاگ : وصال محمدی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :